وبلاگ کاغذ

کاغذ اوریگامی چیست؟

کاغذ اوریگامی چیست؟

اریگامی با کیفیت خوب بالا با کاغذ خوب رابطه مستقیم دارد، به طوری که باید کاغذی که با آن شروع می‌کنید، خوب باشد. این بدان معنی است که برای بیشتر پروژه‌های اریگامی، چیزی شبیه به کاغذ چاپگر، کاغذهای کپی یا کاغذ صنعتی رنگارنگ کافی نیست. در این مقاله در مورد کاغذ اوریگامی، انواع مختلف آن را به شما آموزش می‌دهیم و توضیح می دهیم که کدام یک برای پروژه شما بهترین است.

کاغر اوریگامی چیست؟

کاغذ اوریگامی نوعی کاغذ خاص است که برای ساخت مدل­ها خاص و ترکیب‌بندی در هنر اوریگامی استفاده می‌شود. اوریگامی یک هنر ژاپنی است که در آن با استفاده از تکنیک‌های خاص، از طریق تا کردن و ترکیب کاغذ، اشکال و ساختارهای مختلفی را ایجاد می‌کنند.

رنگ و ساخت کاغذ

فرآیند ساخت کاغذی که بتوان آن را تا کرد و انعطاف‌پذیر و در برابر ترک خوردن مقاومت باشد، حیاتی است. در این نوع کاغذ باید از جوهرهایی با ماندگاری طولانی استفاده کنند که شکاف‌های الیاف کاغذ را پر می‌کند و سطح تاشو بسیار صافی ایجاد کنند. این فرآیند به این معنی است که وقتی کاغذ را تا می‌کنید، جوهر به آن نفوذ کرده است تا اطمینان حاصل شود که هنگام چین کردن کاغذ، سفیدی ظاهر نمی‌شود یا ترک نمی‌خورد. این کاغذها نسبت به ساید کاغذهای ارزان قیمت برتر هستند.

ضخامت کاغذ

ضخامت کاغذ اوریگامی شما برای تعیین انواع مدل هایی که می توانید تا کنید بسیار مهم است، اما نکاتی تیز در این زمینه وجود دارد. کاغذ فوق‌العاده نازک را می‌توان بدون حجیم شدن در چندین لایه تا کرد، اما اغلب شکننده است و اگر به طور مکرر در یک نقطه تا شود می‌شکند. یا بالعکس این موضوع، اگر از کاغذ فوق ضخیم استفاده شود این کاغذها به سختی تا می شود، اما بسیار قوی خواهد بود. به عنوان مثال، به مزایا و معایب تا کردن دستمال کاغذی، کاغذ کپی، یک جعبه مقوایی فکر کنید! بدیهی است که هیچ یک از این کاغذها برای تا کردن اوریگامی ایده آل نیستند. همه کاغذهای ساخته شده برای اوریگامی سعی می کنند این دو جنبه را با نازک و قوی بودن ترکیب کنند، اما هر نوع کاغذ اوریگامی برای استفاده از مدل های مختلف متفاوت است و ممکن است ضخامت‌های متفاوتی داشته باشند. در اوریگامی نوع مدل‌هایی را که می‌توانید بسازید، تعیین می‌کند. به همین ترتیب، اگر مدلی را برای تا کردن انتخاب کرده‌اید، اغلب می‌توان آن را با انواع خاصی از کاغذ تا کرد، بنابراین کاغذ متناسب اوریگامی خود را انتخاب کنید.

انواع کاغذ اوریگامی

1. کاغذ اوریگامی استاندارد یا کامی

این کاغذ بهترین کاغذ برای اکثر مدل‌هاست، کاغذ اریگامی استاندارد در 3 اندازه، مربع های 15 سانتی متری، 24 سانتی متری و 35 سانتی متری عرضه می شود. کاغذ اوریگامی استاندارد حدود 60 رنگ مختلف دارد و رنگ ها و طرح های مختلفی را روی آن هک شده است. کاغذ اوریگامی استاندارد یک طرف آن رنگی و روی دیگر آن سفید است. این کاغد بهصورت دو رنگ نیز وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. کاغذ اریگامی استاندارد “کامی” از ابعاد 7.5 در 7.5 سانتی متر تا مربع های 35 در 35 سانتی متر متغیر است و می تواند برای اکثر انواع اوریگامی استفاده شود.

از ویژگی‌های کاغذ اوریگامی:

+ چین ها را به خوبی نگه می دارد و استفاده از آن بسیار آسان است.1

+ بهترین کاغذ برای تمرین اوریگامی است که یکی از کم هزینه ترین نسخه های کاغذ اوریگامی است.

+ مناسب برای مدل‌های سطح ساده یا متوسط، مدل‌های آسان، تاشوهای معمولی و مبتدیان.

+ اندازه های بزرگتر بهترین گزینه شروع برای مدل های فوق پیچیده هستند.

+ استاندارد به طور گسترده در دسترس است.

+ در انواع مختلفی از حدود 100 رنگ مختلف و بیشترین تنوع در اندازه های مختلف وجود دارد.

2. کاغذ تنت:

کاغذ تنت در 3 اندازه مربع 15 سانتی متر، 24 سانتی متر و 35 سانتی متر ارائه می شود. طیف گسترده ای از رنگ های زنده در کاغذ تنت وجود دارد. اگر می خواهید کار اوریگامی خود را به دیگران نشان دهید، توصیه می کنیم از کاغذ تنت استفاده کنید. این کاغذ دارای بافت طرح دار زیبا و درخشندگی خوبی بر روی سطح است. تنت دارای ضخامت 0.118 میلی متر در هر ورق است و از همه ورق های استاندارد ضخیم تر است.

معنی اصطلاح “خیلی” است که به معنای فراوانی رنگ است. کاغذ تنت در دنیای اوریگامی ژاپنی معروف شده است زیرا یک کاغذ الیاف رنگ شده است که حتی پس از چروک شدن های مکرر نمی شکند و می تواند بافت و سطح زیبایی را حفظ کند.

اگر اوریگامی استاندارد یک کاغذ نه چندان گران برای تمرین هستید، کاغذ تنت انتخاب مناسبی برای شما محسوب میشود. به عبارت دیگر، کاغذ Tant در مقایسه با اوریگامی استاندارد گران‌تر است، اما ظاهر خلاقیت های اوریگامی شما را ارتقا می دهد.

3. کاغذ استاندارد دو رنگ

این کاغذ نوع دیگری از کاغذهای استاندارد است، اما هر دو طرف آن با جوهر رنگ شده است. هنگامی که این کار به درستی انجام شود، به فرآیند مرکب دوم نیاز دارد. در نسخه‌های ارزان‌تر کاغذ دوتایی الیاف به تنهایی رنگ می‌شوند تا در جوهر و هزینه صرفه‌جویی شود. این کاغذ می تواند در هر طرف ورق رنگ های متفاوتی داشته باشد یا در هر دو طرف هم رنگ باشد. این کاغذ به دلیل اجرای مرکب دوم گرانتر از استاندارد تک رنگ است، اما از تنت ارزانتر است. این کاغذ به دلیل لایه اضافی جوهر، ضخیم ترین ورق استاندارد با اندازه 0.076 میلی متر در هر ورق است.

4. واشی

Washi یک کاغذ است که با استفاده از الیاف گیاهی بلند تهیه می شود. این کاغذ معمولاً بسیار نازک و بسیار نرم است و اغلب در لمس پارچه مانند است. کاغذ واشی در بسته های 50 ورقی چند رنگ عرضه می شود. هر ورق 0.094 میلی متر ضخامت دارد، ای کاغذ از همه ورق های استاندارد ضخیم تر است، اما از Tant نازک تر است.

ویژگی های کاغذ واشی عبارتند از؛

+ واشی بسیار نازک، مستحکم و بادوام است و به دلیل داشتن الیاف بلند و چسبی برای چسباندن آن روی کاغذ، می توان آن را به صورت خیس تا کرد.

+ مدل های تا شده با کاغذ واشی به دلیل بافت کمی شبیه تر به نظر می رسند.

+ هر ورق به دلیل الیاف، منحصر به فرد است و رول های بزرگتر در دسترس هستند.

– Washi به طور کلی فقط در رنگ های اصلی موجود است.

5. ورق‌های کاغذی فویل فلزی

گزینه ای برای طرح‌های پیشرفته است، این کاغذ دارای یک دستمال کاغذی رنگی به یک یا دو طرف ورق فویل آلومینیومی است. کاغذهای فویل فلزی ترکیبی از فویل و کاغذ است. فویل آن را محکم و سفت می کند در حالی که بافت آن را انعطاف پذیرتر می کند و می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها یا الگوها را ارائه دهد. در گذشته تنها راه تهیه این کاغذ این بود که خودتان آن را بسازید که می تواند هزینه بر و زمان بر باشد. این کاغذ بسیار نازک است و اندازه آن می تواند به اندازه بزرگترین ورق های کاغذ اریگامی موجود باشد . (تا 45 سانتی متر مربع)

ویژگی‌های این کاغذ

+ این کاغذ اریگامی بسیار نازک و قوی است.

+ در اندازه‌های بزرگ‌تر عرضه می‌شود و برای تا کردن بسیار پیچیده مناسب است

+ هر ورق منحصر به فرد است و بافت خاص خود را دارد.

+ چین ها را به خوبی نگه می دارد و فویل به مدل ها کمک می کند تا شکل خود را حفظ کنند.

– این کاغذ از بقیه گرانتر است.

– این یک کاغذ پیشرفته است و برای یادگیری نحوه تا کردن و شکل دادن به کاغذ به خوبی نیاز به تمرین دارد.

6. کاغذ اوراگامیدو

بیشتر کاغذهای اوریگامی برای هدف خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال، کاغذ استاندارد و برای تمرین عالی است، تنت برای مدولارها خوب است، و کاغذ فویلی برای جزئیات ریز ایده آل است. اوراگامیدو یک کاغذ فوق‌العاده متعادل است که اگر کمی از همه این لیست کار و تمرین کنید آن را به گزینه‌ای عالی برای هر مدلی که می‌توانید تا کنید تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های این کاغذ:

  • این کاغذ زیباتر از گزینه های ارزان تر است.
  • انتخابی عالی برای مدل های پیچیده تبدیل می کند.
  • در اندازه های تا ۵۰ سانتی متر مربع عرضه می شود.
  • چین‌ها را به خوبی نگه می‌دارد و به راحتی قابل برگشت است.
  • به دلیل دست ساز بودن گزینه های رنگ بالایی دارد.

انواع دیگری از کاغذهای اوریگامی در بازار وجود دارند نه ما سعی کردیم به معرفی بهترین کاغذها برای اوریگامی بپردازیم. امیدواریم این مقاله برای شما مناسب باشد.

  1. ↩︎
author-avatar

درباره تحریریه سهیل اقتصاد

تحریریه سهیل اقتصاد: سهیل اقتصاد به عنوان یکی از بزرگترین توزیع کننده و پخش کننده های کاغذ در ایران، مفتخر است که در بلاگ خود درباره صنعت کاغذ، چاپ و بسته بندی، مقالات متعددی را منتشر کند. با ما همراه باشید و امیدواریم از مطالب جامع و مفید ما استفده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *